Ekspertyzy budowlane w Warszawie i w okolicach

Zakup nieruchomości, jak dobrze z pozoru by ona nie wyglądała, wiąże się ze sporym ryzykiem finansowym. Na pierwszy rzut oka niemożliwe jest oszacowanie stanu budynku, jego aktualnej wytrzymałości, stopnia zużycia czy identyfikacja czynników, które zagrażają użytkownikom obiektu już w momencie jego zakupu bądź ujawnią się w ciągu najbliższych miesięcy. Dlatego też przed dokonaniem transakcji zlecana jest tzw. ekspertyza budowlana, której celem jest rzetelna i poparta faktami analiza stanu określonych budynków.

Kiedy ekspertyza budowlana?

Powszechnie ekspertyzy budowlane wykonuje się w stosunku do obiektów wiekowych, wznoszonych na bazie konstrukcji, elementów i materiałów, które zdążyły wyjść z użycia, ale rozsądna (i częstokroć konieczna) jest również techniczna analiza obiektów nowych. Niewidoczne gołym okiem zmiany, takie jak odkształcenia, ugięcia, nadmierne naprężenia oraz przesunięcia, można zidentyfikować za pomocą pomiarów, co z kolei pozwala oszacować wielkość niezbędnych inwestycji. Ekspertyzy budowlane są zresztą przydatne nie tylko w momencie zakupu nieruchomości, ale również przy przekształceniach funkcyjnych lokali. Wymagana jest fachowa opinia odnośnie tego, czy obiekt jest przystosowany do nowych zadań i czy nie ma technicznych przeciwwskazań, a jeżeli takowe wystąpią, to w jaki sposób i w jakim czasie należy je usunąć.

Rodzaje ekspertyz budowlanych

Istnieje wiele różnych rodzajów ekspertyz budowlanych, począwszy od najbardziej wszechstronnych, a skończywszy na analizach poświęconych wybranemu wąskiemu zagadnieniu. Wybór rodzaju ekspertyzy uzależniony jest od potrzeb i dla każdego przypadku może być inny. Wyróżnia się ogólne ekspertyzy budowlane, ekspertyzy konstrukcyjne, ekspertyzy mykologiczne i mykologiczno-budowlane, a także ekspertyzy kominiarskie.

Uprawnienia do wykonywania ekspertyz budowlanych

Ponieważ ekspertyzy wykonuje się nie tyle z prawnego obowiązku, co z rzeczywistej potrzeby, ważny jest wybór wykonawcy. Tylko uprawnieni specjaliści z doświadczeniem w analizach technicznych i budowlanych gwarantują najwyższą jakość i sprawdzalność ekspertyz, czego lekceważyć wprost nie sposób. Nie powinno się także bagatelizować znaczenia ekspertyzy - specjalistyczny dokument może stanowić podstawę żądań w sporach z developerami czy brygadami remontowymi.

Warto również pamiętać o tym, że ekspertyza budowlana to nie dowód złośliwej nieufności wobec wykonawcy czy sprzedawcy budynku, ale przejaw naturalnej i koniecznej troski o własne bezpieczeństwo. Wypadki zdarzają się każdemu, ale ryzyko ich wystąpienia można redukować. Przeprowadzona na odpowiednio wczesnym etapie ekspertyza budowlana może uchronić nie tylko od poważnych konsekwencji finansowych, ale nierzadko również zdrowotnych.